Szereg krótkich szkoleń tematycznych i specjalistycznych adresowany jest do osób zatrudnionych bezpośrednio w kontroli i audycie wewnętrznym lub ponoszących odpowiedzialność za kontrolę lub audyt wewnętrzny w swojej organizacji. Dedykowany jest każdemu, kto pragnie udoskonalić swoje umiejętności zarządzania przez wykorzystanie i stosowanie pozytywnych aspektów audytu wewnętrznego oraz procesów zarządzania ryzykiem.

 


Odbiorcy szkolenia 

·     kierownicy jednostek sektora finansów publicznych (np. dyrektorzy rządowych lub samorządowych jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, podmiotów leczniczych itp.)

·     pracownicy jednostek sektora finansów publicznych lub inne osoby, którym odrębną ustawą lub na jej podstawie powierzono wykonywanie obowiązków w takiej jednostce, których niewykonanie lub nienależyte wykonanie stanowi czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych (np. zastępcy dyrektorów ds. ekonomicznych lub finansowych, główni księgowi, pracownicy komórek zamówień publicznych, kontrolerzy wewnętrzni itp.)

·     osoby wchodzące w skład organu wykonującego budżet lub plan finansowy jednostki sektora finansów publicznych albo organu zarządzającego podmiotu niezaliczanego do sektora finansów publicznych, któremu przekazano do wykorzystania lub dysponowania środki publiczne, lub zarządzającego mieniem tych jednostek lub podmiotów (np. członkowie rad gmin, powiatów, członkowie zarządów spółek komunalnych itp)

·     osoby wykonujące w imieniu podmiotu niezaliczanego do sektora finansów publicznych, któremu przekazano do wykorzystania lub dysponowania środki publiczne, czynności związane z wykorzystaniem tych środków lub dysponowaniem tymi środkami (np. prezesi i członkowie zarządów fundacji, członkowie zarządów stowarzyszeń itp.)

·     pracowników organów sprawujący nadzór nad jednostkami sektora finansów publicznych, organów kontroli lub jednostek prowadzących kontrolę jednostek sektora finansów publicznych (pracownicy urzędów gminy, urzędów miasta, starostw zajmujących się kontrola zewnętrzną itp.)

 

Cel szkolenia

 

·     uzyskanie niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz niektórych innych ustaw, która zacznie obowiązywać w I kwartale 2012 r.

·     uzyskanie niezbędnej i usystematyzowanej wiedzy odnośnie zasad i instytucji systemu odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych po uwzględnieniu zmian, jakie nastąpią na podstawie największej od 6 lat nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

·     uzyskanie praktycznej wiedzy pomagającej w stosowaniu w codziennej pracy zawodowej regulacji znowelizowanej ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, w szczególności w zakresie przygotowania i udokumentowania zawiadomienia o ujawnionych okolicznościach, wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych

·     uzyskanie praktycznej wiedzy, jak identyfikować i wykrywać naruszenia dyscypliny finansów publicznych (szczególnie istotne dla uczestników zajmujących się zawodowo kontrolą i audytem wewnętrznym)

·     uzyskanie praktycznej wiedzy, jak poprawienie przygotować zawiadomienia o ujawnionych okolicznościach, wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych i jakie dowody dołączyć (np. w postaci dokumentów źródłowych)

 

 

 Program ramowy szkolenia (1-dniowe – 8 godz. dydaktycznych)

 

·     Pojęcie dyscypliny finansów publicznych po nowelizacji do UDFP

 

·     Podstawowe regulacje prawne

 

·     Zasady odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych po nowelizacji UDFP

 

·     Okoliczności wyłączające poniesienie odpowiedzialności po nowelizacji UDFP

 

·     Zakres podmiotowy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych po nowelizacji UDFP

 

·     Zakres przedmiotowy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych po nowelizacji UDFP

·     System organów właściwych w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych po nowelizacji UDFP

 

·     System kar za naruszenie dyscypliny finansów publicznych po nowelizacji UDFP

 

·     Postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych po nowelizacji UDFP – szczegółowe zasady i tryb

 

·     Zawiadomienie o ujawnionych okolicznościach, wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych po nowelizacji UDFP

 

·     Zawiadamiający – prawa i obowiązki po nowelizacji UDFP

 

Prowadzący

 

 

Marcin Antoniak – radca prawny (WA-7705), Dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Skarg w jednym z Ministerstw, Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych przy Ministrze Zdrowia.

Wieloletni praktyk (od kilku lat kierownik komórki do spraw kontroli), posiadający bogate doświadczenie zawodowe w prowadzeniu czynności formalno-organizacyjnych oraz nadzorczych i kontrolnych w stosunku do różnego rodzaju jednostek sektora finansów publicznych. Specjalizuje się m.in. w problematyce prawa administracyjnego, finansów publicznych, systemu dyscypliny finansów publicznych, zamówień publicznych, jak również prawa fundacyjnego.

Od przeszło 6 lata pełniący funkcję Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przy Ministrze Zdrowia. W tym okresie osobiście rozpatrzył ok. 180 zawiadomień o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych, złożył ponad 60 wniosków o ukaranie, brał udział
w przeszło 120 rozprawach przed resortową komisją orzekającą.

Trener prowadzący szkolenia z zakresu problematyki dotyczącej finansów publicznych, odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych oraz organizacji i obsługi kontroli zewnętrznych:

- zrealizowane szkolenia in company m.in. dla Izby Celnej w Lublinie, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centrali i Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskich Linii Kolejowych S.A. w Warszawie,

- zrealizowane szkolenia w formule otwartej, w których uczestniczyły osoby zatrudnione m.in. urzędach obsługujących organy administracji rządowej, urzędach obsługujących jednostki samorządu terytorialnego różnego szczebla, wojewódzkich urzędach pracy, SPZOZ-ach, NZOZ-ach, regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, szpitalach klinicznych, instytutach badawczych.

 

 

Miejsce: Warszawa

 

Pobierz_zgloszenie.pdf

 Udział przyznaje

  • 6 punktów w Programie Ustawicznego Kształcenia,  

          Krajowej Listy Profesjonalnych Audytorów i Kontrolerów Wewnęrznych

Miejsce realizacji

Warszawa, ul. Ciołka 6,    Ośrodek Szkoleniowy Exploris       Lokalizacja       Galeria zdjęć

opcjonalnie - Katowice*, Gdańsk*

(*uruchomienie uwarunkowane jest liczebnością grupy na poziomie min. 8 osób)  

Uczestnictwo w szkoleniu

Pobierz_zgloszenie.pdf

Jeśli spełniają Państwo ustawowe wymogi, dotyczące zwolnienia z podatku VAT, prosimy o wypełnienie i dołączenie do zgłoszenia, załącznika zamieszczonego poniżej:

OswiadczenieVAT-pikw.pdf

 

Kontakt 

Sylwia Dąbrowska
e-mail:  s.dabrowska@pikw.pl

(22) 654 10 44 | kom. 533 360 533 | fax (22) 620 94 36