• woman-doctor-with-stethoscope-and-currencies-dolla-PXJDABM

   

  Kreatywne oszustwo, czyli jak „zarobić” w każdym czasie

   

  Przestępstwo oszustwa jest jednym z najbardziej powszechnych i charakteryzuje się kreatywnością i „dopasowaniem” sprawcy do zaistniałych potrzeb. Polega na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd albo wyzyskanie błędu lub wyzyskanie niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

   

  Działanie sprawy jest oczywiście ukierunkowane na osiągnięcie korzyści majątkowej. Dotychczas mieliśmy do czynienia z działaniami oszustów, np.: kredytowych, na „wnuczka”, na „policjanta”, na „stłuczkę", na „zbiórkę dla chorego” itp.

   

  W dobie panującej pandemii oszuści dopasowują się do zaistniałych potrzeb bazując na lęku, strachu osób o życie i zdrowie swoje i swoich najbliższych. Pojawiły się więc nowe rodzaje oszustw mające na celu wyłudzanie pieniędzy. Jest to np. sprzedaż po zawyżonych cenach artykułów mających nas zabezpieczyć przed zakażeniem, takich jak środków dezynfekujących, maseczek i rękawiczek. Przestępcy oferują także zrobienie zakupów osobom chorym, nieporadnym lub znajdującym się na kwarantannie, które będą zrealizowane po dokonaniu przelewu na wskazane konto. Oczywiście do zakupów nie dochodzi.

   

  Są także oferty sprzedaży amuletów, pierścieni, pokarmów czy napoi mających przeciwdziałać zachorowaniu na Covid 19 lub mających działanie uzdrawiające.

   

  Oszuści podają się także za pracowników służby zdrowia, służb sanitarnych, a także służb mundurowych. Bywa, że złodzieje ubrani z kompletne kombinezony – pod pozorem konieczności wykonania dezynfekcji pomieszczeń wpuszczani są do domów, mieszkań, w których pozostają sami dokonując następnie kradzieży.

   

  Ponadto pojawiły się także fałszywe wiadomości tekstowe (sms) zachęcające do odwiedzenia wskazanych stron internetowych np. Ministerstwa Zdrowia. Tam w „profilu zaufanym” odbierane są rzekome bony żywnościowe, po podaniu przez obywatela danych osobowych. W ten sposób przechwytywane są dane osobowe, które służą do popełnienia kolejnych oszustw.

   

  Rodzajów nowych oszustw jest wiele, tak jak wielka jest pomysłowość przestępców bazujących na lęku i strachu, wykorzystujących pandemię koronawirusa w Polsce, w celu nieuczciwego wzbogacenia się kosztem obywateli.

   

  Z uwagi na szerzącą się plagę oszustw w Prokuraturze Krajowej utworzono zespół prokuratorów, który ma koordynować i monitorować przestępstwa gospodarcze związane z epidemią koronawirusa w Polsce.

   

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasze szkolenie online z tej tematyki:

  https://www.pikw.pl/identyfikacja-fraudow-taktyka-i-techniki-prowadzenia-sledztw-i-przesluchan-12-pkt-cpe-nasba,art_521_628.html