on-line1190.0005-09-2024 - 06-09-202403-09-2024 137
Szkolenie zostało przygotowane w oparciu o publikację "COSO I - Kontrola Wewnętrzna - Zintegrowana Struktura Ramowa". Analogiczne rozwiązania są również wskazywane przez Ministra Finansów w standardach kontroli finansowej, kierowanych do jednostek sektora finansów publicznych.

Uczestnicy

Członkowie kadry kierowniczej, w szczególności osoby odpowiedzialne za wdrażanie systemów kontroli wewnętrznej lub zarządczej oraz zarządzanie działalnością kontrolną,  osoby kierujące komórkami audytu wewnętrznego i kontroli wewnętrznej, osoby odpowiedzialne za wdrażanie zintegrowanego systemu zarządzania, kontrolerzy i audytorzy wewnętrzni.

Cel szkolenia

  1. Przedstawienie zasad związanych z zarządzaniem ryzykiem korporacyjnym, przedstawianych i promowanych przez Komitet Organizacji Sponsorujących Komisję Treadwaya (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway - COSO). Analogiczne do COSO rozwiązania są również wskazywane przez Ministra Finansów w Standardach kontroli finansowej kierowanych do jednostek sektora finansów publicznych.
  2. Wskazanie, jak skuteczne wdrożenie zarządzania ryzykiem w organizacji zapewnia przejrzystość działania, pozwala na wykrycie i eliminację występujących w organizacji nieprawidłowości, identyfikację "słabych punktów", usprawnienie procesów etc., co w efekcie prowadzi do zwiększenia efektywności jej funkcjonowania:
    • Jak identyfikować zagrożenia?
    • Jakie elementy wpływają na funkcjonowanie organizacji?
    • Jakie są rodzaje mechanizmów kontrolnych?
    • Jak monitorować funkcjonowanie procesów?

Program szkolenia

WPROWADZENIE DO COSO:
Pojęcie i geneza modelu kontroli wewnętrznej. Inne systemy kontroli wewnętrznej – INTOSAI, CoCo, kontrola zarządcza w sektorze finansów publicznych. Elementy Coso.
ŚRODOWISKO WEWNĘTRZNE
Etyka, zarządzanie zasobami ludzkimi, kompetencje zawodowe, definiowanie procesów i struktury organizacyjnej, delegowanie uprawnień, znaczenie i rola Zarządu.
CELE I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM
Filozofia zarządzania ryzykiem. Misja organizacji. Ustanowienie celów. Identyfikacja ryzyka, pomiar (analiza) ryzyka, dokumentacja – rejestry ryzyka. Zarządzanie ryzykiem – sposoby reakcji na ryzyko, uczestnicy, role zarządu, role audytora.
MECHANIZMY KONTROLI
Rodzaje mechanizmów kontrolnych, podział obowiązków projektowanie procedur i innych regulacji wewnętrznych, mechanizmy kontroli systemów informatycznych.
INFORMACJA I KOMUNIKACJA
Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna, kanały komunikacyjne, wymagania jakościowe dotyczące informacji.
MONITOROWANIE I OCENA
Bieżący monitoring, odrębne oceny, zapobieganie, wykrywanie i raportowanie nieprawidłowości.
Wymagania dotyczące ustanowienia zasad monitorowania – kluczowe trudności. Rola audytu wewnętrznego.

Prowadzący

Adam Chwalisz, ekspert PIKW – certyfikat AW wydany przez MF, CGAP, CFE oraz Certyfikat IIA Internal Audit Quality Assessment (Ocena jakości audytu wewnętrznego) – Wiceprzewodniczący Rady Programowej PIKW, Prezes PIKW w latach 2010 – 2011. Obecnie Dyrektor Biura ds. Compliance i Systemów Antykorupcyjnych w Spółce Skarbu Państwa, wieloletni  Dyrektor Biura Kontroli w Spółkach Skarbu Państwa. Posiada uprawnienia audytora wewnętrznego określone w ustawie o finansach publicznych. Zdany egzamin z metodyki Prince 2 – poziom Fundation. Prawnik, ukończone studia Podyplomowe na kierunkach rachunkowość oraz bankowości i finansów. Doświadczony trener i wykładowca zagadnień związanych z systemami kontroli wewnętrznej oraz audytu wewnętrznego. Ponad 15 letnie doświadczenie w realizacji audytów zleconych w instytucjach zewnętrznych – m.in. w zakresie oceny zewnętrznej audytu, oceny postępowań o zamówienia publiczne, wykorzystania funduszy UE, struktury organizacyjnej w organizacjach zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Współpracował m.in. z Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w zakresie doradztwa na temat kontroli zarządczej. Od przeszło 18 lat związany z tematyka  audytu i kontroli wewnętrznej w tym również ponad 10 letnie doświadczenie w sektorze publicznym (administracja rządowa).

Program Ustawicznego Kształcenia

12 punktów w Programie Krajowej Listy Audytorów, Kontrolerów i Specjalizacji Powiązanych

Miejsce realizacji

Szkolenie realizowane w formie on-line live - transmisja na żywo. 

(*uruchomienie uwarunkowane jest liczebnością grupy na poziomie min. 6 osób)

Uczestnictwo w szkoleniu

Koszt uczestnictwa i warunki udziału zawarte są w formularzu zgłoszeniowym.

Pobierz  formularz zgłoszeniowy

Jeśli spełniają Państwo ustawowe wymogi, dotyczące zwolnienia z podatku VAT,

prosimy o wypełnienie i dołączenie do zgłoszenia, załącznika zamieszczonego poniżej:

Pobierz  Oświadczenie_VAT

Zgłoszenie należy przesłać w formie skanu na adres eszkolenia@pikw.pl

Kontakt 

Urszula Kamińska - Specjalista ds. Szkoleń 
e-mail: u.kaminska@pikw.pl

(22) 620-95-40| kom. 533 606-007| fax (22) 620 94 36